윤선도

윤선도

Jeden z najwybitniejszych koreańskich poetów, filozof i królewski uczony egzystujący za czasów dynastii Joseon. Dodatkowo znany pod pseudonimem 고산 [Kosan] co oznacza samotna góra.

Przyszedł na świat 22 czerwca 1587 roku w Seulu. W roku 1613 jako 26-latek zdał egzamin na urzędnika państwowego na poziomie 진사 [Chinsa]. Przez następne kilkanaście lat jego szczera i naturalna osobowość przysporzyła mu wielu wrogów. Niektórzy nazywali go mącicielem, intrygantem, a nawet zdrajcą. Dlaczegóż?

Chcąc uczciwie wypełniać nadane mu obowiązki, w spisanym memorandum roku 1616 nie oszczędzał się w zdaniu rzetelnej relacji z bacznych obserwacji. Zawiadomił króla o szerzącej się korupcji na dworze królewskim. Niestety, jego starania nie zostały docenione, gdyż skazano go na wygnanie. Ponad 13 lat spędził w 경원 (Kyongwon – północna prowincja Hamgyong, dzisiejsza Korea Północna), gdzie stworzył debiutancki cykl krótkich poematów „견회요” (Pieśnie ku przepędzeniu smutku).

Gdy na tronie zawitał bardziej tolerancyjny władca w 1627, 인조 (Injo – szesnasty z dynastii Joseon), Seondo powrócił do łask oraz awansował na stanowisko prywatnego nauczyciela jego dwóch synów. Ah… Niestety, jak to w życiu bywa, radość z odzyskanej wolności nie trwała długo, gdyż podczas pierwszej inwazji Mandżurów na Koreę (styczeń-marzec 1627r.) ponownie zesłano go na wygnanie, tym razem znacznie krótsze.

Zacny poeta nie potrafił odstawać od problemów, które sam na siebie ściągał. Po powrocie do królewskiego pałacu przez okres następnych kilku lat naraził się wielu osobom poprzez zdawane królowi memoranda zawierające niewygodną i niepochlebną prawdę o nieprawidłowych poczynaniach rządu oraz określonych urzędnikach. Seondo mógł spodziewać się nieprzyjemnego odzewu oraz braku poparcia ze strony innych zważając na zajścia z przeszłości, gdyż podobnie jak poprzednio chęć pozostania uczciwym zakończyła się trzecim, przymusowym zesłaniem. Ułaskawiono go dopiero w 1668 roku, niecałe trzy lata przed śmiercią. Mający 81 lat Seondo nie mógł już nikomu zaszkodzić, więc spokojnie doczekał swych ostatnich dni na ziemskim padole. Zmarł 11 czerwca 1671 roku.

219

Wszystkie lata na wygnaniu spędził na wsi, gdzie doskonalił wiedzę oraz zaczytywał się w poezji tworząc również własne poematy. Do dnia dzisiejszego przetrwało 76 utworów typu sijo napisanych piórem zacnego Seondo. Przez obecnych krytyków uważany jest za najwybitniejszego poetę sijo, a jego pozycję w koreańskiej poezji można by porównać do tej, jaką posiada William Szekspir w brytyjskiej, Bashō Matsuo w japońskiej czy Miguel de Cervantes w hiszpańskiej.

©
pomocne: „Antologia poezji koreańskiej” | koreańska wikipedia | prace Larry’ego Gross’a
grafika: jerryfamily.tistory.com | daum.net

Reklamy
Poprzedni wpis
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 • 한•문•시

  LogoHanMunSinew

  Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie zezwalam na kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zdjęć i tekstów bez mojego przyzwolenia.

  Dziękuję

 • Wizyt

  • 51,109
 • Archiwum

 • Reklamy
  %d blogerów lubi to: