[Życiorysy Kisaeng] Kobieta utożsamiająca się z sosną

Korean Bride

© „Koreańska panna młoda”, obraz pędzla Elizabeth Keith z 1938 roku

Żyjąca na uboczu, z dala od społeczności i posiadająca prowokujące poczucie humoru, z którego była otwarcie dumna – czyli artystka Songi [송이], która uważała się za nadzwyczajne, kobiece wcielenie sosny.

Plasowała samą siebie ponad twórczość i wszechobecny tłum – wywyższające podejście świadczyło o wysokiej samoocenie i oddaniu własnym wartościom, ideom. Odmawiała zniżania się do poziomu usilnie jej wmawianego i wykonywania czynności, na które nie miała w najmniejszym stopniu ochoty. Życie jako kisaeng wiodła na osobiście wykreowanych warunkach, dostosowując niekiedy odmienne idee do ubarwionej codzienności egzystowania w ciele artystki. Indywidualistka – jednym słowem.

•••

Sosna była czymś więcej niż drzewem dla starszych pokoleń Koreańczyków – traktowano ją jak istotę ludzką. – twierdzi Chun Young-woo, profesor na wydziale zasobów leśnych na Uniwersytecie Kookmin oraz autor książki „Czerwona Sosna”. Nie odgrywa już tak dużej roli w życiu współczesnych Koreańczyków jak niegdyś, szczególnie w społecznościach rolnych Korei. Jednakże, wciąż w pewien sposób jest identyfikowana z koreańską kulturą. Niezmiennie symbolizuje takie wartości jak honor, poświęcenie, uczciwość, długowieczność, mądrość, dostatek i witalność.

•••

Niestety, nie znana jest data urodzin Songi, szczegóły z jej dzieciństwa, młodości. Wiadomo jedynie, że egzystowała za czasów rządów państwa Joseon, dynastii Yi. Czy dożyła czasów starości, czy nauczała inne dziewczęta, czy być może, w pewnym momencie zrezygnowała z bycia artystką? Nie wiadomo, kwestie te pozostają w sferze domysłów. Okoliczności śmierci również owiane są mgłą tajemnicy… jednakże do dnia dzisiejszego zachowało się kilka ciekawostek na jej temat oraz ogólnikowych spekulacji – a przede wszystkim – cząstka twórczości, czyli wiersze.

Tak jak poeta dokładnie dobiera słowa do poematów, tak Songi wybierała swych kochanków – nie klientów. Gdy narzekała na wybranka, była wobec niego nieposłuszna i bez skrupułów okazywała mu niezadowolenie. Co ciekawe, wobec samej siebie również nie bywała litościwa. Kobieta specyficzna.

Posiadając względną wolność potrafiła umiejętnie manewrować swym życiem poprzez sprzeczne normy kulturowe wewnątrz których się znalazła. Pomimo przynależności do niskiej grupy społecznej i piastowania niezbyt chlubnego stanowiska artystki, wiersze Songi ukazują emocjonalną wolność, pozornie bezgraniczną w czasach i miejscu, w jakim przyszło jej wówczas żyć.

Jako kisaeng i osoba odrzucona przez innych miała lepszy wgląd na otaczający ją świat, więcej przywilejów, aby dzielić się poprzez poezję obserwacjami i rozmyśleniami odnośnie egzystencji, istnienia. W utworach nie skupiała się na historycznych wydarzeniach, opowieściach o postaciach i instytucjach czy zmiennych ideologiach – taką tematyką zajmowali się mężczyźni pozbawieni dogłębniejszych przemyśleń oraz potrzeby pisania o uczuciowej naturze istoty ludzkiej odzianej w zawiłe metafory.

Prezentuje się jako kobieta oddanie i bez wytchnienia walcząca z sentymentalnością, nostalgią, a także jako kobieta niezłomna w docenianiu i pielęgnowaniu, hołubieniu uczuć, emocji, słabości i sentymentów drzemiących w jej duszy, skrywane w sercu.

Kobieta-sosna

 636c70985baa5ae7659e8a780d1f2cd2

© behance.net

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 • 한•문•시

  LogoHanMunSinew

  Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie zezwalam na kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zdjęć i tekstów bez mojego przyzwolenia.

  Dziękuję

 • Wizyt

  • 51,109
 • Archiwum

 • Reklamy
  %d blogerów lubi to: