[PATRONAT] IntoKorea III – Koreańskie tabu

IntoKorea3_plakat

Sekcja Koreańska Dalekowschodniego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego ma przyjemność zaprosić na III edycję ogólnopolskiej konferencji naukowej IntoKorea – „Koreańskie tabu”, którą patronatem medialnym objęło 한•문•시!

Miejsce:
Biblioteka Jagiellońska,
Kraków
(wejście od ul. Oleandry 3, Sala Konferencyjna)

Termin:
23 maja 2015 r.

Ideą przyświecającą trzeciej już edycji wydarzenia jest przybliżenie tematów związanych z szeroko pojętymi zakazami kulturowymi, społecznymi czy politycznymi oraz zagadnieniami niejednoznacznymi z perspektywy państw Półwyspu Koreańskiego. W każdym społeczeństwie czy kręgu kulturowym mamy do czynienia ze zjawiskami, procesami czy normami, których złamanie, bądź nieprawidłowa interpretacja wiąże się z gwałtownymi, najczęściej negatywnymi reakcjami. Kraje Półwyspu Koreańskiego nie są wyjątkami. Mocny fundament konfucjański, wieloletnie działania zbrojne czy okres okupacji japońskiej, a także swoiste wartości i liczne zmiany na płaszczyźnie polityczno-społeczno-gospodarczej, to tylko niektóre z przyczyn powstawania „koreańskich tabu”. Tabu, to w tym przypadku tematy, których Koreańczycy nie podejmują, bądź które podejmują rzadko. Tematy, które wiążą się z bolesnymi czy kontrowersyjnymi elementami koreańskiej historii i społeczeństwa. Przykładami są doświadczenia Comfort Women, stosunki z Koreą Północną, kwestie cenzury politycznej, wzbudzające kontrowersje postaci historyczne, czy nawet stosunek współczesnych Koreańczyków do osób homoseksualnych.

Kwestie związane z pewną nienaruszalną etykietą i zachowaniem wyrażane są także w języku koreańskim oraz kontaktach międzyludzkich. Złamanie ich może wiązać się z naganą, bądź nawet odrzuceniem. Elementem charakterystycznym dla tamtego regionu świata jest tzw. „kultura wstydu” którą można zauważyć w codziennym życiu mieszkańców Półwyspu Koreańskiego.

Przykładowe tematy:

– Samobójstwa wśród starszego pokolenia Koreańczyków.

– Homoseksualizm w Korei Południowej.

– Pozycja społeczna oraz szacunek, wyrażane w języku koreańskim.

– Park Chung Hee – dwie strony rządów prezydenta Korei Południowej.

– Przejawy rasizmu na Półwyspie Koreańskim.

– Kult Wielkiego Wodza – nienaruszalność pozycji Kimów w Korei Północnej.

W imieniu organizatorów zapraszam do udziału studentów i doktorantów wszelkich specjalizacji, ponieważ przede wszystkim liczy się interdyscyplinarne, wszechstronne oraz naukowe podejście do tematu. Jednocześnie, z uwagi na wieloaspektowość poruszanej tematyki, organizatorzy otwarci są na innowacyjne sposoby rozumienia kwestii „tabu”, mających miejsce na Półwyspie Koreańskim.

Opłata konferencyjna w wysokości 40 złotych, zostanie wykorzystana na materiały konferencyjne i obiad dla uczestników. Nie zawiera się w niej opłata za nocleg. Na prośbę uczestnika organizatorzy oferują pomoc w znalezieniu noclegu. Wystąpienie nie powinno trwać dłużej niż 20 minut, a niezbędny sprzęt jest zapewniony.

•••

Zapraszam do odwiedzenia stronę wydarzenia. Zgłoszenia, wraz z wypełnionym formularzem można wysyłać do 17 kwietnia 2015 roku. Zainteresowani czynnym uczestnictwem mogą wysyłać je na adres: intokorea.dkn@gmail.com

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 • 한•문•시

  LogoHanMunSinew

  Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie zezwalam na kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zdjęć i tekstów bez mojego przyzwolenia.

  Dziękuję

 • Wizyt

  • 51,109
 • Archiwum

 • Reklamy
  %d blogerów lubi to: