[RECENZJA] Lee Haesung – Kapitalizm konfucjański. Koreańska droga rozwoju

KapitalizmkoreańskiHanMunSi

Tytuł: Kapitalizm konfucjański. Koreańska droga rozwoju

Autor: Lee Haesung

Język: Polski

Data publikacji: 2011

Stron: 321

Wydawnictwo: Adam Marszałek

Ocena:  8/10 gwiazdek

Nadeszła ta pora. Aż wstyd się przyznać, ale ową recenzję powinnam stworzyć i opublikować już dawno, dawno temu. Długo zwlekałam, głównie przez nawałnicę dodatkowych zajęć, których tylko przybywa. Jednakże! Zebrałam się w sobie i postanowiłam w końcu obiecaną recenzję powołać do zasłużonej egzystencji.

Na samym początku pragnę powiedzieć, iż nie jestem specjalistką tematyki poruszonej na łamach publikacji „Kapitalizm konfucjański. Koreańska droga rozwoju”, choć już wcześniej zetknęłam się z jej konfucjańską odsłoną ( -> [RECENZJA] Keum Jang-tae – „Historia koreańskiej myśli konfucjańskiej” – pamiętacie?) … ale nie świadczy to o przeistoczeniu w znawczynię. Zatem moja obecna recenzja będzie raczej wykazem odczuć jakie doznać może osoba niezaznajomiona podsumowując zarys lektury, jak zazwyczaj miewam to w zwyczaju.

Zaczynając od kwestii organizacyjnych, pierwszy z pięciu rozdziałów prawi o kwintesencji konfucjanizmu samego w sobie jak również jego wartości, drugi zaś pokazuje kontrast konfucjanizmu w zetknięciu z systemem gospodarczym. Trzecia część porusza zagadnienia powiązane z rozwojem gospodarczym krajów Azji Wschodniej, czwarta skupia się na rozwoju gospodarczym Republiki Korei (z rozłożeniem na poszczególne okresy historyczne), a ostatnia poświęcona jest instytucjonalizacji wartości konfucjańskich z przykładami opartymi na procesach zachodzących w krajach azjatyckich. W zakończeniu autor podsumował osiągnięcia konfucjanizmu, kultury konfucjańskiej w zarysie globalnym oraz uniwersalne cechy kapitalizmu konfucjańskiego. Nie ma się co oszukiwać, lektura porusza TYLE kwestii, że są trudne do zliczenia!

Cytując słowa prof. Tadeusza Palecznego, publikacja „Kapitalizm konfucjański. Koreańska droga rozwoju” to pierwsze w socjologii polskiej studium historyczno-porównawcze odnoszące się do dwóch wielkich tradycji filozoficznych, społecznych i ekonomicznych. Z jednej strony autor odnosi się do analizy znaczenia weberowskiego racjonalizmu, etyki protestanckiej i ducha kapitalizmu liberalnego (indywidualistycznego), z drugiej prezentuje model konfucjański, kolektywistyczny, wspólnotowy, w pewnym sensie konserwatywny.

Lektura jest tak naszpikowana drobiazgowymi adnotacjami, przemyśleniami, informacjami, podaniami, tabelkami… iż nie jest do pochłonięcia na jedno kopyto, na pewno nie.

,,Kapitalizmem konfucjańskim. Koreańską drogą rozwoju” jest wyzwaniem, dużym wyzwaniem szczególnie dla kolokwialnego laika, bo dla znawców okaże się publikacją ofiarującą dodatkowe bądź konfrontujące dotychczasowo zdobyte informacje. Ukazuje ideologię konfucjańską w zetknięciu z realiami, nie czytamy o samych suchych fatach. Nie będę owijać w bawełnę, książka nie jest łatwiutka, ale nie stanowi większego problemu do przebrnięcia, jest dobra, naprawdę dobra w swoim fachu.

Publikację nie poleciłabym każdemu, gdyż zapewne nie przypadnie do gustu osobom nie zainteresowanym koncepcją konfucjanizmu w połączeniu z wątkami z pogranicza ekonomi, gospodarki, społeczeństwa… z „wyższą szkołą jazdy” – choć nigdy nic nie wiadomo. Nie wolno się ograniczać. Dodatkowo, osobom nie zaznajomionym z tematyką nie polecę przeforsowanie publikacji na jeden raz – bardziej poradzę rozłożenie procesu czytania na kilka faz w połączeniu z utrwalaniem zdobytej wiedzy, poszukiwaniem więcej na poruszone tematy.

Choć z góry myśląc, iż książka zadedykowana jest do wyselekcjonowanej grupy odbiorców, to nie jest zamknięta dla innych czytelników pragnących dowiedzieć się o czymś, o czym dotychczas nie czytali. Może posłużyć jako konfrontacja zarysu funkcjonowania azjatyckich państw z naszym, polskim jak i mnóstwo innych możliwości. Książka gotowa jest na różnorodne interpretacje, użycia wyciągniętej z niej wiedzy… wystarczy tylko po nią sięgnąć. Osobiście jeszcze nie raz do niej powrócę.

•••

Uzyskałam możliwość zapoznania się z ,,Kapitalizmem konfucjańskim. Koreańską drogą rozwoju” Lee Haesunga dzięki uprzejmości wydawnictwa Adam Marszałek.

서희

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 • 한•문•시

  LogoHanMunSinew

  Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie zezwalam na kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zdjęć i tekstów bez mojego przyzwolenia.

  Dziękuję

 • Wizyt

  • 51,109
 • Archiwum

 • Reklamy
  %d blogerów lubi to: